KRİPTO PARA

Coin Yakmak Nedir, Ne İşe Yarar? Coin Yakımı Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz üzere kripto paralar yani coinler sınırlı ve sınırsız arza sahip olabiliyorlar. Bu kapsamda da sınırlı sayıdaki bir coinden ne kadar üretilebileceği de bellidir. İşte bu nedenle de sınırlı arzı olan bir kripto paranın dolaşımdaki arzını değiştirebilmek için farklı yollar bulunmaktadır. Bu yolların başında da coin yakmak gelmektedir. Peki coin yakmak nedir? İşte sizlere bu konumuzda coin yakmak (coin burn) ne işe yarar gibi merak edilen soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Coin yakılırsa ne olur, coin yakımı fiyatı etkiler mi gibi kafalarda birçok soru bulunuyor. Özellikle de bazı coinlerde yakım işlemi gerçekleşecek olması bu soruların yanıtlarını daha da merak ettiriyor. Çünkü coin neden yakılır, bir sebebi olmalı diye düşünülüyor. Elbette ki coin yakmanın bir sebebi bulunuyor. İşte bu sebepleri sizler için konumuzda açıklamaya çalışalım.

Genel olarak kripto para kullanıcıların coin yakımı hakkında merak ettiği sorular şu şekilde;

  • Coin yakmak nedir?
  • Kripto para yakma nedir?
  • Coin yakılması ne demek?
  • Coin yakımı nasıl yapılır?
  • Coin yakımı nasıl olur?
  • Coin yakılırsa ne olur?
  • Coin yakmak ne işe yarar?
  • Coin yakımı fiyatı etkiler mi?
  • Coin yakmak fiyatı nasıl etkiler?

Coin Yakmak Nedir?

Kripto para yakma işlemi kısaca açıklanırsa, bir coin (kriptopara) ya da jetonun özel anahtarına erişilemeyen bir cüzdana gönderilmesi durumuna denmektedir. Coin yakımı gerçekleştirilen kripto paralara yani özel anahtarına erişilemeyen cüzdana gönderilen kripto paraya bir daha erişmek mümkün değildir. İşte yakılma işlemi gerçekleştirilen o kripto paralar dolaşımdan tamamen silinir. Böylelikle kalıcı olarak silin coinler toplam arzın azalmasına neden olur. Buradan da kısaca hem coin yakılması ne demek hem de coin yakılırsa ne olur sorularının yanıtlarını sizlere vermiş oluyoruz.

Coin Yakımı Nasıl Yapılır?

Kripto para yakımı işlemini sadece proje geliştiricileri ve o kripto paraya sahip olan kullanıcılar gerçekleştirebilmektedir. Kripto para işleminin gerçekleşebilmesi için kullanıcı önce yakmak istediği kripto para miktarını belirlemek zorundadır. Miktarı belirledikten sonra kripto paralarda bulunan ‘Akıllı Sözleşmeler’ yakma işleminin gerçekleşebilmesi için belirlenen miktarın cüzdan olup olmadığını doğrular. Belirtilen miktar cüzdanda bulunuyorsa yakım işlemi gerçekleşir ve cüzdandan çıkartılarak ulaşılması imkansız cüzdanlara gönderilir. Kripto para yakımı gerçekleştikten sonra mevcut kriptoparaların toplam arzı düşülür ve güncellenir. Buradan da kısaca coin yakımı nasıl olur sorusunun yanıtı sizlere vermiş oluyoruz.

NOT: Kripto para yakma işlemi yapılan coinlere bir daha ulaşmak mümkün değildir. O nedenle yakma işlemi gerçekleştirmeden önce bu duruma dikkat ediniz.

Coin Yakmak Ne İşe Yarar?

Kripto para yakmak işlemi sonrasında ne gibi sonuçlar olacağı elbette merak ediliyor. Özellikle coin yakmak fiyatı nasıl etkiler, coin yakımı fiyatları etkiler mi gibi soruların yanıtlarını merak ettiriyor. Kriptopara yakma işleminin ardından kısa bir süre sonra yakılan kripto paranın dolaşımdaki arzında belirli bir oranda düşüş yaşanır. Dolaşımdaki bu arzın düşmesi sonrasında da elbette ki bu coine yüksek talep oranı oluşturabilir. Bu durum sonucunda yakma işlemi gerçekleştiren kripto paranın fiyatının artmasına neden olabilir. Proje geliştiricileri, kripto para yakma işlemini genelde kripto paraların dolaşımdaki adedini kontrol etme amaçlı olarak gerçekleştirmektedir.

Proof of Burn

Kripto para yakma işlemi dendiği zaman Proof of Burn terimi de karşınıza çıkabilmektedir. Proof of Burn, bir algoritmadır ve tüm katılımcı düğümlerinin blockzincir ağının durumu hakkında anlaşması gerekmektedir. Bu protokole katılan kullanıcılar, o blockzincirdeki sahip oldukları tüm kripto paraları yakarlar. İşte bu yakma işlemine katılan bütün kullanıcılar hem yakılan kripto paranın madenciliğini yapmayı hem de madencilik ödülünü almayı hak ederler. Kripto paralarda yüksek enerji sorunu Proof of Burn ile giderilmiş olur ve daha düşük enerji tüketimi gerçekleştirilir. Proof of Burn hakkında bilgilendirme amaçlı kısa bir bilgi verilmiştir. İlerleyen zamanlarda daha detaylı bilgileri websitemizi takip ederek elde edebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİKLER

Dikkat: Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Konu içerisinde yazan herhangi bir bilginin doğruluğu konusunda nasilmiyapilir.com sitesi garanti ve yatırım tavsiyesi vermez. Bilgilerin güncelliğini takip etmek kendi sorumluluğunuzdadır. Yapacağınız tüm işlemleri kendi isteğinizle yaptığınızı Nasıl mı Yapılır sitesinin konu içerisinde verdiği bilgilerden doğacak olan hukuksal da dahil olmak üzere sorunlardan sorumlu olmadığını unutmayınız. Yapacağınız her işlemi kendi isteğinizle yaptığınızı ve nasilmiyapilir.com sitesinin yatırım tavsiyesi vermediğini unutmayınız. Kripto paralar arz ve talep ilişkisine göre hareket ettiği için elinizdeki parayı kaybetme riskinizin olduğunu bilerek hareket etmeniz gerektiğini unutmayınız.

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir