TEKNOLOJİ

VPN Nedir, Ne İşe Yarar? Özellikleri ve Avantajları

İnternet pazarında karşınıza çıkan terimlerden bir tanesi olan VPN hakkında belki de ne anlama geldiğini bilmeyen binlerce kişi vardır. İşte bu nedenle de bilgilenmeniz amacıyla sizlere VPN nedir, ne işe yarar, özellikleri ve avantajları nelerdir? kısaca bahsedelim.

Bildiğiniz üzere ülkemizde bir çok internet sitesi yasaklı. Bu nedenle de giriş yapamıyoruz. Özellikle de vikipedi ülkemizde yasaklandıktan sonra internet kullanıcıları erişemedikleri sitelere erişmenin bir yolunu aramaya başladı. Bunun üzerine de elbette karşılarına VPN diye bir kavram çıktı. Acaba zararlı mı, bilgisayarıma zarar verir mi, nedir bu VPN arkadaş diyenler arayışa koyulmaya başladı. Fazla aramanıza gerek yok, çünkü VPN ile alakalı bütün detayları sizler için paylaşacağız.

VPN Nedir, Ne İşe Yarar?

En basit ifadesiyle erişim sağlayamadığınız sitelere girmenizi sağlayan bir yöntem desek doğru olacaktır. Misal, Vikipedi’ye girmek istiyorsunuz fakat Türkiye’ye erişimi kapalı olduğu için giremiyorsunuz. İşte bu noktada VPN devreye giriyor ve farklı IP ve ülke ile rahatça giriş yapabilmenizi sağlıyor. Diğer bir şekil ifadesiyle ziyaret ettiğiniz web sitelerinden tutunda akıllı telefonlarınızdaki bankacılık uygulamalarını kullanmaya kadar, internet üzerinde bir şey yaptığınızda sizlere ek olarak koruma sağlayan bir yöntem olarak da açıklanabilir. VPN, IP yani internet protokolü adresinizi halka açık internet üzerinden özel bir tünel ya da yol oluşturarak maskeleyecek ve koruyacaktır.

VPN ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI

  • Kendi IP(Internet Protokolü) adresiniz yerine VPN kendi IP adresini gösterir. Yani sizin IP adresinizi ve fiziksel konumunuzu gizler.
  • Kullandığınız VPN hizmetine göre değişken olsa da göz atma geçmişinizi gizleyecektir.
  • Erişimi yasak olan bütün sitelere rahatça farklı IP adresiyle girmenizi sağlar.
  • Kimlik hırsızlığı yapan sitelerden sizleri korumaya yardımcı olabilir. Nedeni ise korunan özel bir alanda yer alıyorsunuz. Yine de netlik yoktur, hizmetten hizmete değişiklik gösterir.
  • VPN internet ortamında güvenliğinizi arttırabilir.
  • VPN internet ortamında bir dereceye kadar gizlilik oranınızı yüksek tutar.
  • Bazı ülkelerde VPN kullanımı yasa dışı olma ihtimali vardır. Yasa dışı yani VPN kullanımını yasaklayan ülkeler arasında Irak, Çin, Rusya, Kuzey Kore gibi ülkelerdir. Yine de tam olarak araştırmanızda fayda vardır.

Şöyle düşünün ki İstanbul’dan Ankara’ya gideceksiniz. Herkesin kullandığı bir otoban vardır fakat siz otoban değil de yanından bir taraftan gitme imkanını sunuluyor. Hem de bu imkan daha güvenli. İşte bu yan yoldan güvenli bir şekilde gitmenizi ise internet üzerinde VPN sağlıyor. Yani bir ağdan diğer bir ağa, güvenli bağlantı sağlayan gerçek protokol, Tünel Protokolü olarak da bilinir. Genelde VPN’ler artık Google Chrome gibi tarayıcılarda uzantı olarak eklenebilir durumda. Bu nedenle de istediğiniz zaman aktifleştirip, kapatabiliyorsunuz.

Evet değerli takipçi ve ziyaretçiler, sizlere bu konumuzda VPN nedir, ne işe yarar, özellikleri ve avantajları neler olduğundan bahsettik. Umarım işinize yarayan bir yazı olmuştur. Aklınıza takılan şeyler olursa konumuz altından bizlere yorum olarak sorabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir