SAĞLIK

Dutun Faydaları Nelerdir? Siyah ve Beyaz Dutun Yararları!

Dutun faydaları arasında antibiyotik etkisi var mı sorusu oldukça merak edilmektedir. Peki beyaz dutun faydaları ve zararları nelerdir? Dutun zararları var mı? Dutun saça faydası var mı? Dutun antibiyotik etkisi olduğu doğru mu? Beyaz dut ile siyah dut hakkında bilinmesi gereken bütün detayları sizler için konumuzda anlatmaya çalıştık.

Dutun Faydaları Nelerdir?

Dutun bilindiği üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar ‘Beyaz Dut’ ve ‘Siyah Dut’ olarak bilinir. Dutun söylendiğine göre yani profesör doktorların söylediklerine göre antibiyotik etkisi olduğudur. Dut mineral ve vitamin bakımından oldukça yüksek bir meyvedir. Ağız ve diş sağlığı, bağışıklık sistemini güçlendirmek, kansızlık ve saçların canlılığı için oldukça önemli bir meyve olduğu söylenmektedir. Dut meyvesinden birçok şey yapılabilmektedir. Örneğin ; Dut Pekmezi, Dut Hoşafı, Dut Reçeli gibi. Peki kuru ve taze dutun faydaları nelerdir?

Beyaz Dutun Faydaları

Beyaz dut, C Vitamini içeren bir meyvedir. Bağırsak ve Mide hastalıklarında ve düzenli çalışmalarında birebir faydası dokunan meyvelerdendir. Yorgunluk hissini azaltan ve bağırsak solucanlarını düşürmekte faydalı olan meyvedir. Ayrıca kalp zayıflığının tedavisinde de önemli rol alan bir meyvedir. Böbreklerin yağını beslediği için yaşlanmayı geciktirir, cildin daha diri ve taze kalmasını sağlar ve en önemlisi de guatr hastalığına iyi gelir.

Siyah Dutun Faydaları

Böbrek yağını besler, çiçek ve kızamık hastalıklarına şifalı gelir, kan yaptığı söylenir, mide ve bağırsakları güçlendirir. İdrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Siyah dutun suyu ile yaptığınız gargara, ağız içi iltihaplarına, diş eti şişmesine, bademcik iltihaplarına, diş eti iltihaplarına ve boğaz ağrısının giderilmesine yardımcı olur.

Önemli Bilgi: Dutun yararları arasında ağız için yaralarının giderilmesi için ekşi dut çiğnemek en faydalı yöntemlerden biridir.

Her meyvenin faydası olduğu gibi dutun faydaları da elbette var. Bunun yanı sıra dutun zararları var mı diye sorarsanız her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi çok tüketildiğinde elbette vücuda zararlı olabilir. Yine de dut ile ilaç hazırlamak yerine meyve olarak tüketmeniz daha doğru olacaktır. Aynı zamanda ilaç olarak kullanmadan önce hekiminize danışmanızda fayda olacaktır.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir