TEKNOLOJİ

Blogger Ads.txt Dosyası Oluşturma Yöntemleri

Bu günkü konumuzda Blogger ads.txt dosyasını nasıl oluşturulur? sorusu hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Ads.txt ne için gerekli? ads.txt 3. taraf sağlayıcılarının reklamlarını sitenize ekleyebilmek için gereklidir. Yani Blogger değil de başka bir siteniz var ve her şey tamamen size aitse. İşte o zaman reklam yerleştirebilmek için ads.txt yi aktif etmeniz gerekmektedir. Blogger da reklam kodunu sitenize yapıştırmanızla Adsense otomatik olarak yaptığı için ads.txt dosyası oluşturmanıza gerek yoktur.

Blogger Ads.txt Dosyası Oluşturma

Kurduğunuz blog üçüncü taraf sağlayıcılar tarafından para kazandırıyorsa ya da AdSense’i blogunuza kendiniz manuel olarak bağladıysanız, Ads.txt dosyasının içeriğini kendiniz manuel olarak ayarlamanız gerekmektedir.

  • Öncelikle www.blogger.com‘da oturum açın.
  • Ardından sol üst taraftaki, aşağı gösteren oku tıklayın ve hangi blogda ads.txt dosyasını ayarlamak istiyorsanız o blogunuzu seçin.
  • Ads.txt dosyası oluşturacağınız blogunuzu seçtiniz. Daha sonrasında sol tarafta bulunan ‘Ayarlar‘ yazan yere tıklayın.
  • Ayarlara tıkladığınızda alt kategoride seçenekler çıkacaktır. O seçenekler arasından ‘Arama Tercihleri‘ yazan yere tıklayın.
  • Kazanç sağlama‘ yazan yerin altında ads.txt yazan yeri bulun.
  • Ardından ‘Düzenle‘ butonuna tıklayın. Düzenleyi tıkladığınızda hayır evet seçeneklerinden ‘Evet‘ yapın.
  • Ayarlarınızı üçüncü taraf para kazanma sağlayıcısından kopyalayın ardından Düzenle yaptığınız ads.txt nin metin kutusuna yapıştırın.
  • Bu işlemin ardından kaydet demeyin unutmayın.
  • İsteğe bağlı olarak ads.txt dosyanızın içeriğinin doğru olup olmadığını kontrol etmek için, http:///ads.txt sayfasına gidebilir ve kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Not: Blogunuz üzerinden para kazanmıyorsanız veya blogunuz yalnızca Blogger-AdSense ilişkisi üzerinden AdSense kullanacak şekilde yapılandırılmışsa, ads.txt dosyasını manuel olarak ayarlamanıza gerek yoktur. Blogger bunu sizin yerinize yapar. WordPress site kullananlar ise https://www.nasilmiyapilir.com/wordpress-ads-txt-dosyasi-nasil-eklenir/ burada yer alan konu üzerinden ads.txt dosyası oluşturma işlemi gerçekleştirebilir.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir